V létě hodně pršelo a v zahradě je zeleno, v sudech plno vody, nemusíme zalévat. Přírodní zahrada se s časem úžasně proměňuje.
S dětmi zasazené okrasné dýně se urodily a posloužily nám také k výzdobě haly ve školce v novém školním roce 2021/2022 . Hrozny na vinné révě vypadají dobře a začínají se barvit a dozrávat. Plody černého jeřábu ( Aronie ) nás překvapily velkou úrodou.Jablůňka Rubínka letos odpočívá, jablíček má pár. Vloni darovala, co mohla.
Na zahradě se objevila žabka rosnička - přísně chráněný druh. Děti si ji prohlédly ve velké zavařovací láhvi, mohly obdivovat.
Na zahradě se podařilo ve spolupráci s panem Černým pro děti vybudovat nový herní prvek - tunel na prolézání v kopečku pro rozvíjení hrubé motoriky dětí, a také kuličkovou dráhu pro rozvíjení jemné motoriky děti. Ještě je potřeba chvilku trpělivosti, než se zazelená a vzklíčí travní semena zasetá kolem kopce :-).
Všechno kvete, krásně voní a na zahradě začíná být teploučko. S dětmi zaléváme, odplevelujeme vyvýšený záhonek. S dětmi využíváme zahradu k různým hrám, rozvíjení poznání, pohybovým aktivitám i relaxaci. Zahrada je krásně zelená, rozkvétají skalničky, rostou bylinky, vinná réva. V růstu poskočily i okrasné dýně apod. Je stále s dětmi co obdivovat, objevovat i zkoumat.
V červnu v naší zahradě bylo instalováno nové relaxační houpací ,,hnízdo" pro děti.
Díky vydatným dešťům a sluníčku povyskočily okrasné dýně ve vyvýšeném záhonku. S dětmi obdivujeme jak rychle dýně vyrůstají a kvetou. Využíváme také bylinky k osvěžujícím nápojům v letním počasí. Na jahodníku se objevily první jahůdky.
Začínají kvést na zahradě divizny velkokvěté.
Děti využívají zahradu k volné hře i k různým ekohrám , tvořením ( mraveniště, jak se schová žabka v přírodě apod.).
Na vyvýšenem záhonku se objevují krásné květy okrasných dýní a všechno zázračně roste.
Podařilo se nám s dětmi do vyvýšeného záhonu zasadit okrasné dýně, naklíčený hrách a fazole.
Budeme se s dětmi o ně starat a těšit se na úrodu. Děkujeme všem, kteří pomáhali a také děkujeme moc paní učitelce Vrbkové za sazeničky okrasných dýní.
Od pana zahradníka Vejtasy jsme dostali pro nově zasázené keře tablety s výživou pro lepší růst a vegetaci keříků.
S dětmi jsme je zahrabali ke kořenům, aby se jim v půdě dařilo.
Stromy, keře, květiny, stráně pod terasou už nádherně kvetou. S dětmi obdivujeme jejich krásu. Děti seznamujeme, co všechno rostliny k životu potřebují. Půda je základem pro život rostlin ,keřů i stromů na zahradě. S dětmi se nám podařilo rozvést hlínu z kompostu do vyvýšeného záhonu. Vyvýšený záhonek je připravený k sázení naklíčených luštěnin i sazeniček dýní.
Kdoulovec začíná zdobit zahradu svými úžasnými řůžově červenými květy, kvete hrušeň, třešně Sakury, ještě také narcisky, dokvétají tulipány, kvetou pomněnky, pampelišky a stepní rostliny ve stráni pod terasou.
Děti s paní učitelkami zalévají nově zasázené keře dešťovou vodou ze sudů.
Jaru se letos moc nechce...Příroda má letos zpoždění, ale dnes bylo konečně jarně hezky. Pustili jsme se s kolektivem školky do obnovy živého plotu naší přírodní zahrady. Práce šla od ruky a výsledek všechny moc potěšil.
Co se podařilo?
Prořezat stromy a keře v celé zahradě. Poděkování za pročištění, prořezání keřů a stromů patří panu Manovi a jeho pomocníkům.
Děkujeme panu Vejtasovi za rady se stříháním jablůňky Rubínky, za rady při prohlídce celé zahrady (jak stříhat motýlí keře, růže apod). Děkujeme také za dovezení 40 keřů Tavolníků k obnově živého plotu.
Děkujeme moc za rychlé zasázení keřů pomocí techniky panu Vrbkovi.
Poděkování patří také panu Polákovi za instalaci sudů na dešťovou vodu u jednotlivých okapů u pískovišť a zajištění nových sudů.
Ještě jednou velké díky všem ,kteří pomáhali při instalaci vrbové rohože k plotu. Bude sloužit proti prachu ze silnice a k zastínění nově vysázenýchch keřů Tavolníků.
Na zahradě začínají rozkvétat narcisky a tulipánky, fialky, zlatice a japonská Sakura.
S dětmi žasneme nad krásou jarních květů.
Děkujeme moc panu Solařovi za překatrování kompostu.
S dětmi jsme na krmítku pozorovali zajímavě zbarvené ptáčky. Podle atlasu ptáků jsme zjistili. že k nám na zahradu zavítali, a pravděpodobně někde v blízkosti uhnízdili stehlíci ( sameček a samička ). Jsou krásně zbarvení. Podařilo se nám vyfotit :-).
Je tu konec března a přechodně se na zahradě oteplilo. Rozkvetly první květy tulipánků, které jsme s dětmi na podzim zasadili.
Tým přírodní zahrady obešel zahradu a společně jsme naplánovali, co je všechno potřeba udělat, vytvořit a zařídit.
Z naplánovaných akcí na zahradě se za pár dní podařilo :
Příchod jara se nenápadně blíží, i když teploty venku jsou ještě po ránu mírně mrazivé. ( 9. 3. 2021 ).
Pandemie covidu nás opět uzavřela ale do přírody s dětmi určitě běžte a můžete na vycházkách tak obdivovat a vyhlížet první sněženky, bledulky, ptáky vracející se z teplých krajů (vlaštovky, čápy, jiřičky, husy, skřivany či špačky a drozdy).
Pokud máte kousek zahrádky nebo zahrady je březen také vhodná doba pro umístění případné ptačí budky, nebo umístění hnízda pro vlaštovky.
S fotoaparátem nebo mobilem můžete na zahradě nebo na procházkách v přírodě s dětmi hledat sněženky, bledule, krokusy, " kočičky " na kvetoucích vrbách či nenápedné žluté kvítky dřínů. Mimochodem dříny máme zasázené na naší přírodní zahradě :-)
Pokud při tom najdete i vysíleného čmeláka, máte mu prý zkusit dát cukr.
Ke konci března již můžete vyhlížet první motýly.
Podařilo se mi zahlédnout před týdnem u stařečského potoka při vycházce prvního motýla Babočku kopřivovou a tak se o radost s Vámi podělím.
Pěkné prožitky s dětmi venku v probouzející jarní přírodě !
Děti si užily sněhu na zahradě. Menší kopeček jim stačil, aby se svezly na lopatách a napadaného sněhu využily k volným hrám. Pozorovali jsme s dětmi stopy ve sněhu a děti se je učily poznávat. Kontrolovali jsme pravidelně krmítka pro ptáčky a přisypávali slunečnicová semena do krmítek.
U veverčího krmítka byly některé ořechy vysypané, tak snad už si je veverky našly! :-)
Podařilo se nám vyfotit docela ostře stopy kočky. Podívejte se.
Příroda odpočívá, zahrada ,,spí ". Některé živočichy s dětmi je však možné zahlédnout v zahradě i v zimě. Dnes jsme pozorovali veverku, jak přebíhá silnici a šup do naší zahrady. Minulý týden jsme dostali pro veverky dárek - krmítko pro veverky. Moc děkujeme panu Šandovi za výrobu krmítka pro veverky. Požádali jsme pana Poláka o připevnění krmítka pro veverky. Děkujeme.
Podle vyčtených informací o reakcích veverek na krmítka jsme mimo jiné přečetli, že krmítko pro veverku má smysl instalovat tam, kde už nějaká veverka byla pozorována. To my splňujeme. Krmítka pomáhají veverkám v zimě přežít.
A čím veverky krmit ? S dětmi jsme do krmítka umístili vlašské i lískové ořechy nevyloupané i vyloupané, slunečnicová semena.
Podobně jako ptactvo jsou veverky úžasným objektem k pozorování.Těšíme se s dětmi, až je zahlédneme taky u našeho krmítka.
Troška sněhu napadala a dětem se rozzářila očka. Děti si stavěly ze sněhu sněhové kouličky a dokonce i malinkého sněhuláčka. Dětem se taky podařil malý anděl obtiskem do čerstvě napadaného sněhu.
Krásné Vánoce a vše dobré zahrado :-)
S dětmi jsme pozorovali, jak se nám javor na podzim před očima mění. V pokročilém podzimu listí už dopadlo na zem ze stromů a přikrylo kořeny stromů.
Zahradník pan Vejtasa dovezl na zahradu objednané stromky, keře a ozdobnou trávu. Moc děkujeme všem pomocníkům přírodní zahrady. Děkujeme panu Maškovi a jeho pomocníkovi ze třídy Kuřátek za vykopání děr pro nové stromky.
Děkujeme panu Novotnému a jeho pomocníkovi ze třídy Kuřátek za zasazení stromků a keřů, ozdobné trávy, ( 2 x Aronie - jeřáb, angrešt, rakytníky a ozdobnou trávu ).
Děkujeme dětem ze třídy Kuřátek za zasazení stromku Aronie .
Děkujeme panu Buchtelovi ze třídy Motýlků za práci na zahradě -výměnu starých dřevěných schodů ( vedle svahové skluzavky ) za nové dřevěné schody z akátového dřeva.
Děkujeme moc panu Šandovi ze krásná krmítka pro ptáčky, ze výrobu nových schodů a připevnění schodů do svahu.
Děkujeme paní učitelce Šandové za pomoc v přírodní zahradě.
S dětmi jsme v pítku pro ptáčky objevili první led.
Děkujeme panu Polákovi za pravidelnou pomoc v zahradě.
V pátek 20. listopadu odpoledne napadal první sníh. Zatím jenom trošička sněhu na větvičkách stromů.