S dětmi vyhlížíme první známky jara, a těšíme se na sluníčko a jaro v přírodě.Na vycházkách pozorujeme první jarní květiny, probouzející první včelky , jak opylují kočičky,pozorujeme čmeláky, růměnice pospolné. Ještě sypeme slunečnicová semena do krmítek a přikrmujeme ptáčky. Místo ptáčků se v krmítku už pravidelně objevuje veverka, která si ráda pochutnává na slunečnicových semínkách. S dětmi pozorujeme první rozkvetlé narcisky, krokusy, sněženky , fialky, rozkvetlé kočičky i pupeny na stromech kaštanu, javoru, jabloni. Jaro pozvolna přichází, příští týden se budeme v přírodní zahradě loučit se zimou a vítat jaro. Těšíme se na Morenu 3.4. 2025.v 10 hodin v přírodní zahradě. Všichni jsou srdečně zváni.
Neškrábou, nemňoukají, vrchovatě krásy mají a kožíškem sametovým lákají k pohlazení...Co chundelatá bambulka, to neklamný signál, že jaro už strká nos do dveří. Každý rok v předjaří se vrby ozdobí plyšovými ozdůbkami, pro které je odjakživa milují děti a dospělí. A až se na jaře vyzlatí pylem, přiletí včelky a čmeláci. Kočičky , tak mile říkáme vrbovým jehnědám. Jehnědy jsou typem květenství, složených z drobných kvítků. Na vycházkách jsme s dětmi v posledním únorovém týdnu kočičky obdivovali. Když vysvitlo sluníčko objevily se i první sněženky v Třebíči. Jaro vítej k nám, moc se na Tebe všichni těšíme!
V lednu jsme s dětmi obdivovali krásu námrazy na větvích stromů a na trávě. Pravidelně jsme s dětmi doplńovali krmítka směsí zrní a slunečnicových semen. V zahradě jsme pozorovali veverku, která přebíhala hbitě po plotu.Veverky se neukládají k zimnímu spánku. Zdržují se ve svém hnízdě, které si na zimu zateplují mechem a rozcupovanou kůrou. Oříšky semena šišek nejčastěji ukrývají v dutinách stromů nebo je zahrabávají pod zem.
S dětmi jsme pozorovali Straku obecnou - vyklovávala nějaké pochoutky ze země.
Co znamená vidět veverku? Veverka - Laskavá paní hojnosti a blahobytu. Síla hravosti a bezstarostnosti, velká přítelkyně člověka, je čiperné a hravé zvířátko.
V pítkách pro hmyz a ptáky zamrzla voda, a vytvořila ledové ozdoby. Sníh v lednu nenapadl. Troška sněhu stačila dětem k hrám v přírodní kuchyńce.
S dětmi jsme sledovali stopy ve sněhu - ( kočky, kosa, veverky, zajíce.).
Děkujeme moc za spolupráci v roce 2024 a do roku 2025 přejeme všem krásné chvíle v přírodě. Budeme se těšit na další spolupráci v roce 2025.
Někdy stačí v přírodě jen žasnout...
První sněhová nadílka v zahradě. Děti pozorovaly sněhové vločky ze třídy, a venku si pak užívaly prvního sněhu v tomto roce. Nezapomněli jsme s dětmi na ptáčky v zahradě, pravidelně dosypáváme slunečnicová semena do krmítka. Děti ze třídy na krmítko vidí a mohou ptáky na krmítku pozorovat. Když máme štěstí, objevi se na krmítku různé druhy ptáků - sýkorky końadry, kosi, hrdličky. pěnkavy. Chudák zajíc, byl celý v pátek vyplašený z prvního sněhu, schoval se pod okny naší koupelny. Využili jsme blízkosti zajíce pod okny koupelny a podařilo se nám ho vyfotit i přes okno ve veliké blízkosti. Podívejte se s námi.
Děti využívaly k volné hře v přírodní zahradě v listopadu listí z javoru, k tvoření soviček z papíru žlutě zbarvené listy břízy, využívaly k volné hře přírodní kuchyńku a přírodní terén zahrady, pozorovali jsme společně opadání listů z javoru a východ slunce. Kamarádi ze 6.třídy Rybiček posbírali poslední úrodu jablíček.
Děti mohly zkoušet svoji obratnost v novém lanovém centru. Malinký brouček - Růměnice pospolná - krásné vybarvení Růměnice obdivovala nebojácná kamarádka ze třídy Rybiček.
Zahrada - místo setkávání, sportování a objevování...
Děti našly 10. 10. na zahradě kobylku zelenou. Společně s dětmi jsme ji pozorovali a obdivovali její krásu. Můžete žasnout společně s námi. Podívejte se na fotky. Kobylka zelená je druh hmyzu, obývá stromy a keře. Jedná se poměrně o velký druh, samice dorůstají až 38 mm. Na podzim klade samička kolem 590 vajíček špičatým kladélkem do země, kde vajíčka přezimují většinou 2 -5 zim. Na jaře se líhnou nymfy. Malé nymfy loví mšice, velké nymfy a dospělci loví různý větší hmyz.
Jako každý rok jsme na konci října vylévali dešťovou vodu z plastých sudů ke stromům a keřům, aby nám přes zimní období plastové sudy nepopraskaly.
S dětmi jsme obdivovali krásu zbarvených listů javoru. Děti s radostí využívaly barevné listy k volné hře. Během pár dnů se listí javoru krásně zbarvilo a v podzimním slunci se stal javor ozdobou přírodní zahrady. Děti z listů javoru vytvořily domek pro ježka. Umístili jsme s dětmi k domku cedulku s obrázkem ježka. Kdo ví, třeba zrovna sem si ježek namíří na zimní odpočinek anebo jiný živý tvor či tvoreček, bydlící v naší přírodní zahradě. Nápad přišel od dětí spontánně. Děti opět stavěly z listí javoru kopce, hrály si s listím hry dle vlastní fantazie .Podívejte se snámi.
Vítejte na stránkách naší krásné přírodní zahrady.
Něco na úvod o přírodní zahradě. Pobyt v přírodní zahradě umožňuje dětem bezpečně získávat vlastní zkušenosti, zlepšovat tělesnou kondici a manuální zručnost, rozvíjí osobní i sociální kompetence a posiluje pozitivní vztah k životu kolem nás.
Budeme moc rádi za jakoukoliv pomoc při budování přírodní zahrady v dalším školním roce 2024 - 2025.
V září jsme s dětmi využívali přirodní zahradu k volné hře, k pohybovým aktivitám, seznamováním s přírodními kouty zahrady.
Vzhledem k teplému počasí na začátku září, jsme s dětmi zalévali čerstvě zasazený motýli keř, a doplňovali pítka pro drobný hmyz a živočichy zahrady.
S dětmi jsme posbírali první kaštany pro štěstí pod vzrostlým stromem kaštanem. S dětmi jsme pozorovali kosa černého, jak sezobával kuličky jeřabin.
Pravidelně vás zde budeme seznamovat, co se děje v přírodní zahradě.
PROCHÁZET SE PŘÍRODOU JE OBJEVOVÁNÍ TÍSÍCE ZÁZRAKŮ.
Prázdniny jsou za rohem a děti si užívají hraní s kamarády v přírodní zahradě. Krásné letní počasí láká chodit brzy ven, využívat , objevovat, pozorovat krásy přírody.
S dětmi v horkých dnech doplňujeme pítka těm nejmenším obyvatelům zahrady. Ve vyvýšeném záhonku jsme s dětmi nasázeli sukulenty a rozchodník.
Přejeme pohodové léto, pomocníkům a příznivcům přírodní zahrady moc děkujeme za pomoc i podporu během celého školního roku.
Děkujeme za spolupráci. Moc si vaši pomoci ceníme!
V mlsacím záhonku dozrávají jahody. Děti si posbíraly se záhonku 3. mističku jahod. Některé jahody jsou trošku ozobané nebo okousané, a ty dáváme s dětmi do trávy, vedle krásně rozkvetlé divizny. Vždyť jsme přírodní zahrada:-).
Děkujeme dětem a paní učitelkám ze 4. třídy Motýlků, že se tak pěkně starají o záhon vedle vrbové,, chýše ".
S dětmi v přírodní zahradě nasloucháme hlasům ptáků a podle aplikace Merlin poznáváme společně s dětmi , kdo právě z ptáčků zpívá. Z hlasu ptáků jsou to nejčastěji kos , sýkorka końadra, hrdlička zahradní, holub hřivnáč, pěnice.
S dětmi jsme od 22. května sledovali vývoj housenek Babočky bodlákové a jejich proměnu v kukly. Motýlky jsme s dětmi vypustili na svobodu v naší krásné přírodní zahradě 6. června.
Na terase 6. třídy je krásný nový herní prvek, doplněný moderní dopadovou plochou pro děti. Podívejte se s námi.
Děkujeme moc Terezce Vlasákové a jejímu tatínkovi za nátěr starých tabulí v altánku. Zahrada je nádherně zelená, plná zajímavých lučních i zahradních rostlin.